Sterownik PWM grzałki lub żarówki

Serdecznie zapraszam na stronę fotoRAF – moje fotografie z ofertą dotyczącą fotografii oraz na stronę blog.fotoraf.pl gdzie są wszystkie nowe fotograficzne aktywności a z czasem będą też starsze, z tej strony.

Minimalna moc
Minimalna moc

Wykonałem mały sterownik PWM służący do regulacji mocy urządzenia zasilanego napięciem stałym (mam tu na myśli żarówkę samochodową lub grzałkę a także silniczek – tego ostatniego nie testowałem z powody braku pod ręką silniczka na 12V) (stąd też kilka elementów nie wlutowanych).

Maksymalna noc
Maksymalna noc

Układ jest prosty – wykorzystuje znany scalak NE555, w oparciu o który wykonany jest generator o stałej określonej częstotliwości – w zależności od zastosowanych elementów.
Regulacja mocy jest wykonywana przez zmianę współczynnika wypełnienia impulsów.od „szpilek” dających praktycznie 0% zasilania do prawie pełnego wypełnienia impulsu dającego 100 % zasilania.

schemat
schemat

Do tranzystora dobrze byłoby dodać radiator, bo trochę się grzeje – no ale to zależy też od tranzystora jaki ktoś dał. Pod ręką miałem IRF520 i taki „wylądował” na płytce.

 

 

 

plytka

W załączniku projekt wykonany w Eagle 6.5.0.

Schemat w pdf ->genpwm1

Rozmieszczenie elementów na płytce w pdf -> genpwm1_board_assembly

Płytka -> genpwm1_board

Projekt -> GENPWM1

Dodaj komentarz