Krople wody dla ochłody

Serdecznie zapraszam na stronę fotoRAF – moje fotografie z ofertą dotyczącą fotografii oraz na stronę blog.fotoraf.pl gdzie są wszystkie nowe fotograficzne aktywności a z czasem będą też starsze, z tej strony.

Ostatnie „zabawy” z machinarium do robienia zdjęć kropel zaowocowały poniżej zamieszczonymi zdjęciami.

Lepiej zdjęcia robic kropli,
niż obiadek jeść sobotni.

Efekty ciągle są bardziej nieprzewidywalne niż zamierzone ale pewien postęp już osiągnąłem.
Do tej pory nie pisałem o tym jak wykonuję swoje „kropelki”. W sieci znajdziecie pewnie wiele opisów o tym jak zacząć ale mimo wszystko i tak własne doświadczenie jest nie do przecenienia.

Aparat i obiektyw
Ponieważ obiekt fotografowany nie jest zbyt duży to obiektyw typu macro jest tu jak najbardziej na miejscu. Do zdjęć używam standardowy obiektyw Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM podpięty do body z cropem x1.6. Oczywiście cały zestaw podpięty jest na stabilnym statywie.

Oświetlenie
Do oświetlania używam lampy Nissin Speedlite Di866 Mark II Pro (w najbliższym czasie może się to zmieni) – musi być to lampa z trybem manulanym tak aby możliwe było ustawienie jak najmniejszej mocy błysku (w celu zamrożenia poruszających się kropli). Dodatkowo używam luster i odbijających blend z jasnego, mlecznego tworzywa.
Do kolorowania światła używam filtrów zakładanych na lampę. Filtry takie można kupić jako próbnik kilkudziesięciu kolorów (albo i więcej). Wymiary próbek są wystarczające do użycia ich z lampą błyskową. Filtrów możecie poszukać na www.rosco.com

IMG_9605

Płyny
Używam wody (czystej), wody z dodatkami i mleka. Nie doszedłem jeszcze do perfekcyjnego przepisu na płyn do zdjęć.
Do kolorowania wody używam barwników spożywczych, które bez problemu (w przystępnych) cenach są dostępne np. na Allegro. Barwniki barwią bardzo mocno i nie trzeba ich wiele na zabarwienie materiału do zdjęć. Łatwo zmywają się z rąk co ma znaczeni,e bo nie da się nie pobrudzić przy dozowaniu barwnika.

IMG_9609

Obróbka zdjęć

Standardowo w obróbce zdjęć trzeba zająć się wymazywaniem niechcianych kropel oraz odszumieniem i wygładzeniem zdjęcia. Po takiej obróbce dodatkowo drobne korekty jasności i kontrastu, ewentualnie koloru.

IMG_9610 IMG_9611 IMG_9612 IMG_9613 IMG_9617 IMG_9619 IMG_9641