Belka na Power LED do akwarium 100 l.

Serdecznie zapraszam na stronę fotoRAF – moje fotografie z ofertą dotyczącą fotografii oraz na stronę blog.fotoraf.pl gdzie są wszystkie nowe fotograficzne aktywności a z czasem będą też starsze, z tej strony.

Zobacz też:

Belka na Power LED do akwarium 100 l – część pierwsza

Belka na Power LED do akwarium 100 l – konstrukcja

Dopadło mnie nowe, stare hobby. Znów mam akwarium a w nim rybki akwariowe oraz kilka krewetek (jak na chwilę obecną). Oczywiście nie ustrzegłem się błędów przy zakładaniu akwarium ale ten się nie myli, kto nic nie robi. W akwarium posadzone roślinki do dyspozycji mają oświetlenie w postaci dwóch świetlówek 18 W i niestety ie rosną zbyt dobrze a może nawet rosną byle jak. Co prawda „Bacopa compact” idzie w górę ale to tylko świadczy, że światła jest za mało. „Ludwigia repens Rubin”, którą też miałem od początku podobnie niezbyt dobrze rośnie a „Ludwigia palustris” padła całkowicie. Inne roślinki jak np. „Eleocharis acicularis” też rosną niezadowalająco. Pływające po powierzchni ” Limnobium laevigatum” jakoś rosną ale też szału nie ma a przy okazji zabierają światło tym roślinom, które są wewnątrz akwarium.

Nawożę CO2 z butli (nie bawię się w licznik bąbli tylko korzystam ze wskaźnika CO2 zanurzonego w akwarium), podaję nawozy (makro w płynie i potas w płynie), świecę 12 godzin na dobę i efektu nie widać. Regularne podmiany wody w ilości ok. 20 litrów co tydzień (leję wodę kranową odstaną kilka/kilkanaście godzin). Niestety za podłoże jest drobny żwirek i piasek. Nie ma ziemi ani aktywnego podłoża. Co prawda wzbogacam podłoże kulkami gliniano-torfowymi ale zadowolony z efektów nie jestem.

Po lekturze, rozpoznaniu tematu i własnych przemyśleniach wniosek jeden trzeba dodać światła (restartu akwarium na razie nie będę robił). Po prześledzeniu iluś tam wątków na różnych forach, po przeglądnięciu iluś tam rozwiązań i filmów na YT doszedłem do wniosku, że zrobię własną belkę na POWER LED. Padło na oświetlenie w postaci belki wykonanej w oparciu o diody POWER LED 1W (większe moce odpuściłem sobie z powodu ceny i problemów z odprowadzaniem ciepła).

Ten post zapoczątkuje małą serię kilku postów, które będą relacjonować powstawanie tej belki. Jeśli temat Was interesuje to zaglądnijcie od czasu do czasu po garść nowych informacji.

Sklep z wyrobami z żywicy i drewna. Zapraszam!