Belka na Power LED do akwarium 100 l – część I

Serdecznie zapraszam na stronę fotoRAF – moje fotografie z ofertą dotyczącą fotografii oraz na stronę blog.fotoraf.pl gdzie są wszystkie nowe fotograficzne aktywności a z czasem będą też starsze, z tej strony.

Decyzja podjęta – robię własną belkę na Power LED do oświetlenia akwarium. Pomysłów na realizację mam kilka ale jeszcze nie wiem, który z nich zostanie wcielony w życie. No więc do dzieła!.

Oświetlenie akwarium ma za zadanie spowodować, że będzie w nim coś widać (lubimy oglądać to co znajduje się w akwarium) a z drugiej strony ma dać odpowiednią ilość światła dla roślin i stworzeń znajdujących się w akwarium. Tutaj jest pewien problem ponieważ rośliny do procesu fotosyntezy wymagają trochę innego widma światła niż to, które z reguły nam się podoba (czyste białe). Nie możemy użyć tylko diod LED o barwie ciepłej np. 4500 K bo ucierpią na tym nasze rośliny nie otrzymując światła o odpowiedniej dla nich długości fal. Nie możemy użyć tylko diod LED o barwie zimniej bo ucierpi na tym wygląd wnętrza akwarium. No więc co można?

Można pomieszać różnego rodzaju diody LED tak aby wilk był syty i owca cała. Oczywiście nie można zrobić tego całkowicie dowolnie ale to też nie apteka i nic się nie stanie jak będzie trochę inaczej.

Jak mieszać diody LED w belce oświetleniowej do akwarium?
Można użyć diod białych i dodatkowo LED w kolorach podstawowych R-czerwony, G-zielony, B-niebieski i za ich pomocą tworzyć światło o odpowiednim widmie.
Można pomieszać diody LED białe z diodami Full Spectrum (mają długości fal korzystne dla roślin), których kolor wpada w odcień różowofioletowy. Kolorystyka odbiega od naturalnej.
Można pomieszać diody LED białe z diodami FS oraz zielonymi i niebieskimi (tzw. Royal Blue) by uzyskać poprawną kolorystykę.
Można wreszcie pomieszać diody białe LED z diodami White Full Spectrum (te już mają kolorystykę zbliżoną do białej i mają tak samo długości fal korzystne dla roślin) oraz diodami niebieskimi (Royal Blue) by uzyskać prawidłową kolorystykę.

Oczywiście nasuwa się od razu pytanie, które diody białe użyć skoro jest ich tyle typów – od ciepłych 3500K po zimne 10000K.

Dla roślin lepsze będą te ok 6500K, 8500K ale dla mając inne preferencje można dodać diody 3500K by ocieplić trochę barwę światła. Co się komu podoba.

Z dostępnych w sieci informacji wyszło mi, że potrzebuję od 0,35 W/litr do 0,5 W/litr. Mając zbiornik 102 litry szeroki na 80 cm wyszło w ten sposób, że potrzebuję oświetlenia o mocy od ok. 36W do 48W (odejmując podłoże ilość wody to ok 90 litrów). Jako, że diody występują w wersjach np. 1W oraz np. 3W już na wstępie należy zdecydować, które z nich zastosujemy.

W kolejnym wpisie przeczytacie co dalej z belką na Power LED.

Sklep z wyrobami z żywicy i drewna. Zapraszam!