Belka na Power LED do krewetkarium

Serdecznie zapraszam na stronę fotoRAF – moje fotografie z ofertą dotyczącą fotografii oraz na stronę blog.fotoraf.pl gdzie są wszystkie nowe fotograficzne aktywności a z czasem będą też starsze, z tej strony.

Przed zrobieniem belki do akwarium postanowiłem przetestować swoje umiejętności przy wykonywaniu belki do krewetkarium. Kupując materiały na belkę do akwarium musiałem kupić co najmniej 1m profila i 1m blachy. Po przycięciu do 80 cm zostały mi odcinki 20×20 (blacha) oraz 20×16 (profil), które postanowiłem wykorzystać na lampkę do krewetkarium 20l (jeszcze go nie mam ale jest w planach ;)).

DSC_0726DSC_0722DSC_0727Do budowy lampki do krewetkarium zastosowałem blachę aluminiową grubości 3mm o wymiarach 200mmx200mm oraz ceowniki aluminiowe 15×15. Ceowniki zostały przycięte pod kątem 45 stopni i została zbudowana z nich ramka, która została przynitowana nitami zrywalnymi od spodu do blachy. Przycinanie ceowników z wykorzystaniem tylko skrzynki uciosowej i piły do metalu nie jest zbyt proste bo trudno uzyskać właściwy kąt co potem skutkuje problemem ze złożeniem ramki. Jednak z wykorzystaniem pilnika i imadła można dopasować profile do siebie tak aby całość tworzyła zgrabną obudowę. W narożnikach planuję jeszcze dać trochę nieprzeźroczystej żywicy epoksydowej (poxilina?) tak by światło nie wydostawało się przez nie.

DSC_0715DSC_0716DSC_0718Do blachy zamocowane zostały za pomocą kleju termicznego diody power LED przylutowane już do PCB star. By dobrze przykleić PCB diody do powierzchni blachy najpierw odtłuszczamy ją przy pomocy np. benzyny lub acetonu. Po odparowaniu środka czyszczącego nakładamy na blachę, w wybranych punktach, klej termiczny w ilości niewielkiego kleksa (wielkości połówki ziarnka grochu), kładziemy PCB z diodą i przyciskamy mocno do podłoża (np. wykorzystując obsadkę pisaka o średnicy większej niż dioda) tak aby klej wyszedł bokami spod PCB. Po przyklejeniu wszystkich PCB trzeba odczekać 2-3 godziny by klej dobrze związał. Po tym czasie przystępujemy do lutowania kabli zasilających diody w takiej konfiguracji jak przewidzieliśmy to w naszym projekcie.

DSC_0717DSC_0719W lampie, którą robię przewidziałem zastosowanie 9 power LED 1W różnych barw. Wszystkie diody połączone w szeregowo (jedna sekcja) zasilane z drivera LED prądem 300mA. Przez chwilę miałem pokusę by wykorzystać zasilacz napięciowy i źródło prądowe na LM317 (przy 6 diodach led zasilacz 24V DC dałby radę) ale postanowiłem użyć 9 diod led i już do tego rozwiązania nie miałem odpowiedniego zasilacza.

DSC_0720DSC_0729DSC_0721Po dolutowaniu wszystkich kabelków do diod sprawdziłem poprawność wszystkich połączeń (na oko i miernikiem) oraz czy nie ma gdzieś niechcianych zwarć do obudowy aluminiowej. Wszystko było ok więc podłączyłem przetwornicę i nastąpiła próba działania lampy. Zaświeciła całkiem ładnie. Włączyłem ją na kilka godzin i w tym czasie obudowa zrobiła się ledwie ciepła (leżąc płasko, diodami do dołu, na stole). Sugeruje to, że bez problemu można zwiększyć moc lampy o dodatkowe 3 diody led 1W bez wymiany drivera (ten mam na 7-12 led). Stosując driver dostosowany do 18 diod LED oraz dokładając kolejne 9 diod można podwoić moc lampy (jeśli byłaby taka potrzeba).

Kolejny post będzie o zakończeniu pracy nad lampą. Zapraszam do czytania już wkrótce!